Strona Główna BIP Strona Główna
-> 2017
 
2017-11-13 14:12:52
OBCHODZILIŚMY NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości na terenie Zalewu Arkadia w Suwałkach odbył się II Bieg Niepodległości o Puchar Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego,
który osobiście wręczał wyróżnienia na koniec imprezy. W biegu licznie wzięła udział młodzież, zwłaszcza uczniowie z klas mundurowych, żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych. Pomimo deszczowej pogody w rozgrywkach uczestniczył około 500 osób.
W czasie sportowych zmagań Wojskowa Komenda Uzupełnień w Suwałkach przy wsparciu żołnierzy z suwalskiego batalionu OT wystawiła Punkt Informacyjny dla kandydatów do terytorialnej służby wojskowej (tsw). Uczestnicy, nie tylko biegu mogli zapoznać się z warunkami i terminami szkolenia w suwalskim batalionie lekkiej piechoty  oraz złożyć wstępną deklarację do tsw.
Tego dnia wieczorem, w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach można było posłuchać utworów legionowych, ułańskich i współczesnych pieśni patriotycznych, wykonywanych przez uczniów szkoły, chór Viva Musica, zespół Ocean Życia oraz solistów z 11. Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa.
Następnego dnia tj. 11. listopada, tak jak w całym kraju w Suwałkach świętowano 99 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Główne uroczystości odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, które poprzedzone zostały mszą świętą w intencji Ojczyzny. Był apel pamięci, salwa honorowa, przemówienia i odznaczenia. Głos zabrali: Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński, Prezydent Suwałk Pan Czesław Renkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Pani Anna Naszkiewicz, przedstawiciel Wojewody Podlaskiego Pan Roman Czepe. Wśród znamienitych gości byli obecni: Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku płk Zbigniew  Redziak, Wojskowy Komendant uzupełnień w Białymstoku ppłk Grzegorz Konopko oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Suwałkach ppłk Jarosław Kowalewski.

Podobne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyły się także w Sejnach i Augustowie.
Natomiast 12. listopada Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Jarosław Kowalewski uczestniczył w Obchodach Święta Niepodległości w Jeleniewie. Odbyła się msza święta i część artystyczna w miejscowym Kościele. Następnie uczestnicy uroczystości spotkali się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego umiejscowionym w parku. Gościem honorowym Gminnych Obchodów 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości był Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński.

Tekst: mjr  Wiesław Jankowski
Fot. WKU w Suwałkach, Radio 5